Usługi frezowania CNC

Firma I.J Paliga oferuje usługi frezowania CNC w formie 2D, 2.5D i 3D. Frezujemy aluminium, tworzywa sztuczne (np. POM-C, PA) oraz drewno. Obróbkę skrawaniem wykonujemy na polskiej, wysokiej klasy, nowoczesnej frezarce, która zapewnia maksymalną niezawodność.

Obsługujemy klientów z całego kraju. Chcesz skorzystać z usługi frezowania CNC na Śląsku lub w Częstochowie? Zapraszamy do naszej siedziby. Interesują Cię usługi frezowania CNC w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu? Napisz do nas. Realizujemy także zamówienia wysyłkowe.

usługi frezowania cnc
Usługi frezowania CNC

Metoda frezowania CNC, czyli inaczej obróbka skrawaniem to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na formowanie i modelowanie aluminium, drzewa i tworzyw sztucznych. Usługi frezowania CNC są wykonywane za pomocą maszyn nazywanych frezarkami. Są to urządzenia sterowane komputerowo, które precyzyjnie obrabiają dany materiał, według szczegółowego projektu.

Usługi frezowania CNC umożliwiają szybkie i dokładne przekształcenie wybranego elementu, tak aby miał odpowiedni kształt, rozmiar czy właściwości powierzchni. Frezarka jest bardzo dokładna, co pozwala uzyskać nawet najbardziej skomplikowane formy, które w 100% odwzorowują przesłany projekt.


Zasada działania frezarki CNC

Frezowanie CNC polega na oddzieleniu od dużego elementu mniejszych skrawków, w celu uzyskania pożądanego kształtu i wielkości danego obiektu. W tym celu narzędzie skrawające, czyli frez, wykonuje ruch obrotowy wokół danego materiału, który powoli, ruchem posuwistym, przesuwa się na specjalnym polu roboczym.

W ten sposób frezarka CNC skrawa fragmenty metalu, tworzywa lub drewna – kawałek po kawałku, aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu. Narzędzie skrawające o odpowiednich parametrach, dobieranych pod obrabiany materiał posiada od jednego do kilku ostrzy i wykonuje ruch cyklicznie, stopniowo formując dany obiekt. Cały proces – każdy ruch frezarki, jest kontrolowany przez czujniki położenia i prędkości, dzięki czemu mamy pewność, że zaprogramowany kształt będzie w maksymalnie precyzyjny.

Skąd frezarka wie, do jakiej formy dążymy?

Frezowanie CNC to wysoko rozwinięta technologia, którą sterujemy tylko i wyłącznie za pomocą komputera. Dedykowany system dba, aby frezowanie CNC było dokładne i szybkie.

Urządzenie do frezowania, aby wykonać dany element, potrzebuje specjalnego projektu na bazie g-kodu. Taki plik tworzymy na podstawie przesłanego przez Ciebie projektu w formie 2D lub 3D (w formatach .step, .stp , .dwg , .dxf). Jeżeli zastanawiasz się, skąd pozyskać taki projekt – skontaktuj się z nami. [biuro@paliga.eu]


Rodzaje frezowania CNC

Możemy wskazać kilka technik frezowania CNC, które różnią się od siebie pod względem technologicznym, konstrukcyjnym i kinematycznym. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych rodzajów frezowania.

Rodzaje frezowania pod względem technologii:

 • Frezowanie czołowe, nazywane także planowaniem płaszczyzn wykorzystywane w początkowej fazie obróbki. Oś Z frezarki ustalona jest na stałej pozycji, a osie XY wykonują ruchy w taki sposób by przemieścić się po całej powierzchni roboczej. W rezultacie tego ruchu otrzymujemy płaską jednolitą powierzchnie.
 • Frezowanie kieszeni – w tym przypadku maszyna usuwa materiał z wewnętrznych elementów detalu, często zostawiając mały naddatek materiału, który jest usuwany w końcowej fazie obróbki.
 • Frezowanie profilowe – maszyna wykonuje ruch wzdłużny po wyznaczonej ścieżce, profil ten stosowany jest najczęściej do wykończenia powierzchni ścian obiektu.

Rodzaje frezowania pod względem kinematycznym:

 • Frezowanie przeciwbieżne – krawędź tnąca posuwa się w przeciwnym kierunku niż element, który frezujemy.
 • Frezowanie współbieżne – krawędź tnąca posuwa się w tym samym kierunku co element, który frezujemy.

Rodzaje frezowania pod kątem konstrukcyjnym:

 • frezowanie 3D, Maszyna wykonuje jednocześnie ruchy w 3 osiach, pozwala to na wykonanie bardzo skomplikowych objektów 3D
 • frezowanie 2,5D, Maszyna ustala dany poziom osi Z i wykonuje obróbkę w osiach XY, następnie zmienia położenie osi Z po czym kontynuuje obróbkę osiami XY
 • frezowanie 2D, Oś Z ustawiana jest w dolnej pozycji i cała obróbka odbywa się poprzez zmianę pozycji w osiach XY


Jaką frezarką wykonujemy obróbkę CNC?

frezarka cnc
frezarka cnc

W I.J. Paliga usługi frezowania CNC realizujemy przy wykorzystaniu nowoczesnej, precyzyjnej frezarki polskiej produkcji. Korzystamy z najnowszej technologii, która zapewnia bardzo wysoką precyzję, szybki czas realizacji elementów oraz pełną niezawodność.

Frezarka, którą dysponujemy, posiada 3 osie. Ma stalową konstrukcję. Pozwala na swobodną zmianę frezów w czasie pracy. Ma też funkcję chłodzenia, dzięki czemu obrabiany materiał nie grzeje się podczas pracy. Pole robocze urządzenia wynosi 300 x 500 x 145 mm, co sprawdza się przy frezowaniu bardzo skomplikowanych detali.


Zalety frezowania CNC

Podstawową zaletą formowania i modelowania elementów przy pomocy technologii frezowania CNC jest wysoka precyzja i dokładność. Taki efekt można uzyskać tylko i wyłącznie przy zastosowaniu nowoczesnych technologii komputerowych. Frezowanie ręczne nigdy nie będzie tak dokładne. Ponadto, dzięki frezowaniu CNC eliminujemy ryzyko błędu ludzkiego oraz przyśpieszamy cały proces obróbki skrawaniem.

Korzystając z usług frezowania CNC, możemy obrobić całą serię elementów w taki sam sposób. Wysoka powtarzalność sprawia, że jest to jeden z najlepszych sposobów obróbki skrawaniem w formie seryjnej. Sprawdzi się nawet przy bardzo skomplikowanych kształtach.

Zalety frezowania CNC:

 • wysoka precyzja
 • szybki czas obróbki materiału
 • możliwość produkcji seryjnej
 • obróbka skomplikowanych kształtów
 • uniwersalność – możliwość frezowania różnych surowców
 • ograniczenie strat materiału
 • eliminacja błędów ludzkich


Frezowanie CNC jednostkowe i seryjne

W naszej firmie realizujemy zarówno frezowanie CNC jednostkowe, jak i seryjne. Co to oznacza w praktyce? Obróbka skrawaniem może być wykonana na każdym elemencie indywidualnie, według danego projektu, lub seryjnie – na większej liczbie elementów.  

Druga opcja, czyli seryjne frezowanie CNC jest najlepszą metodą obróbki skrawaniem przy wytwarzaniu wielu wyrobów o identycznym kształcie. Realizując je masowo, przyspieszamy czas realizacji i zmniejszymy koszty frezowania.


Zastosowanie frezowania CNC

Frezowanie CNC ze względu na swoją dokładność i uniwersalność ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jak już wspominaliśmy, frezować można zarówno drewno, tworzywa sztuczne, jak i aluminium. Obróbka skrawaniem bardzo często jest wykorzystywana w przemyśle np. do tworzenia różnych prototypów konstrukcji lub skomplikowanych, nietypowych części maszyn i urządzeń.